een gastbijdrage door Lauran Wijffels
Pas om 2.00 uur kunnen gaan slapen zaterdagnacht omdat de Tilburgse kermis voor die tijd door alle muren bonkt. Mag het wat zachter? Of eerder dicht? Dat vragen diverse geïrriteerde omwonenden zich af. Een lastig dilemma, zegt de Tilburgse kermiswethouder Maarten van Asten.
Op sociaal medium LinkedIn verklaart hij zich nader: ‘In het openbaar bestuur sta je soms voor complexe opgaven. Opgaven waarbij je de belangen van heel veel verschillende betrokkenen op
een juiste manier moet wegen. Waarbij je van tevoren weet dat het besluit niet naar ieders tevredenheid zal zijn. Dat zijn de dossiers waar je als bestuurder best wel eens wakker van kunt liggen.
Onlangs kwam er in mijn portefeuille zo’n dossier langs: hoe zorgen we ervoor dat de Tilburgse Kermis, een evenement dat onlosmakelijk verbonden is met Tilburg, in lijn blijft met hoe we kijken naar de balans tussen levendigheid en leefaarheid?
De een vindt het de mooiste 10 dagen van het jaar, de ander gaat expres op vakantie tijdens die periode. Er zijn ondernemers die in die dagen keihard werken en blij zijn met alle extra klandizie die de kermis naar de stad trekt en er zijn ondernemers die balen van alle wegafsluitingen. En dat zijn nog maar een paar stakeholders.
In deze puzzel moet je als bestuur alle stukjes van elke kant bekijken en zoeken naar hoe ze op zo’n manier in elkaar kunnen passen dat het voor iedereen behapbaar en prettig blijft. Dat je daarbij niet iedereen tevreden kunt stellen, is iets wat je van tevoren weet. Maar je spant je tot het uiterste in om recht te doen aan alle partijen.
Naar de stad luisteren, elk geluid meenemen en door laten klinken in het uiteindelijke besluit; daar zet ik me als wethouder elke dag weer voor in. Om uiteindelijk te komen tot een besluit, waarin iedereen zich gehoord voelt. Die uitdaging is het lastigste en tegelijkertijd het allermooiste aan dit ambt…’
De kermis eerder dicht betekent omzetverlies, verder stellen de kermisexploitanten: ‘Een lagere geluidsnorm is veel minder beleving,dat tast het karakter van de kermis ernstig aan!’
In 2026 sluit de kermis een aantal doordeweekse dagen een half uur eerder, ook gelden er op sommige tijden andere geluidsnormen – kijk voor de actuele openingstijden in de agenda (red.)

